Komu a ako hlásiť: Rodičia pozor, ide o každé dieťa od troch rokov
Stiahnite si tlačivo a pozrite ako nahlásiť svoje dieťa úradom
.jpg)
Kto má a nemá povinnosť hlásenia?
Výnimka: Predĺžená materská či rodičovská s mladsím dieťaťom
- zákon však pamätá aj na niekoľko výnimiek, ktoré už bližšie špecifikuje Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny:
Príslušný úrad alebo elektronicky
- rodičia majú možnosť vykonať túto povinnosť hneď niekoľkými spôsobmi. Tlačivo môžu odovzdať na príslušnom úrade alebo po splnení podmienok aj elektronickou formou:
"Ohlasovanie treba uskutočniť na miestne príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska. Písomnou formou na formulári potvrdenia, ktoré je zverejnené na webových stránkach úradov práce. Úrady však budú akceptovať aj inú formu obsahovo relevantného potvrdenia. Ak má osoba, ktorá starostlivosť o dieťa nahlasuje, k dispozícii elektronický podpis, je možné realizovať oznámenie aj elektronickou formou.“
Stiahnite si tlačivo na oznámenie dieťaťa
Choroba a dovolenky sa nenahlasujú
- ďalšou z podstatných otázok, ktoré zaujímajú rodičov je, či je potrebné nahlasovať každú zmenu. Ak sa budú napríklad o dieťa starať rôzni rodinní príslušníci, či je vtedy potrebné opakovane oznámiť meno každého z nich.
"Opakované oznamovanie zákon ukladá len v prípade podstatnej zmeny miesta starostlivosti o dieťa. Napríklad ak ide o zmenu predškolského zariadenia, zmenu predškolského zariadenia na domácnosť a podobne. Za podstatnú zmenu miesta vykonávania starostlivosti o dieťa sa nepovažujú choroba a absencia v predškolskom zariadení, krátkodobé dovolenky alebo krátkodobé pobyty u príbuzných,“
Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny objasňuje aj nepresné informácie o tom, že by bolo nutné úradom oznamovať aj pobyt pri každej chorobe dieťaťa. V tom prípade odpadá najväčší problém, voči ktorému mali výhrady mnohí rodičia.
Plnoletá alebo právne zodpovedná osoba
- upresnenie prichádza aj pri požiadavkách na osoby, ktoré sa môžu starať o dieťa. Hlavnou správou je, že táto osoba musí byť plnoletá a tak teda nemôžete ako dozerajúceho človeka nahlásiť staršieho súrodenca, ktorý ešte nedosiahol vek 18 rokov:
"Starostlivosť o dieťa zabezpečuje osoba, ktorá je právne zodpovedná za starostlivosť v zmysle zákona, to znamená rodič alebo osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia súdu. Osoba musí byť plnoletá.“
Trest v podobe pozastavenia rodinných prídavkov
- ak si túto povinnosť rodičia nesplnia, úrad bude nútený zistiť, aká je skutočnosť. Až na základe kontroly budú môcť byť potom rodičom pozastavené prídavky na dieťa:
„Neohlásenie starostlivosti o dieťa môže vyvolať dôvodné podozrenie úradu, že starostlivosť o dieťa neprebieha v súlade so zákonom a záujmami dieťaťa. Môže byť teda impulzom pre následnú kontrolu a na základe jej výsledku viesť k pozastaveniu vyplácania prídavku na dieťa rodičom a k jeho následnému vyplácaniu inštitútom osobitného príjemcu.
Kontroly budú individuálne
- Úrady budú vykonávať aj kontroly ohľadom tohto oznamovania. No vždy budú riešené individuálne a závisieť budú od samotnej situácie tej konkrétnej rodiny a dieťaťa:
„Zisťovanie takýchto skutočností pri vzniku podozrenia bude úmerné vyhodnoteniu závažnosti situácie v súlade s výkonom opatrení sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately. V tomto zmysle je možná aj návšteva rodiny a osobné rozhovory, či už s dieťaťom alebo rodičmi. Zovšeobecnenie nie je možné, o nutnosti uložených opatrení rozhoduje predovšetkým individuálna závažnosť každého prípadu, ktorá nepochybne bude rozlišovať medzi opomenutím povinnosti a skutočným zanedbaním dieťaťa. Najčastejšie uloženým výchovným opatrením v zmysle zákona č. 305/2005 Z.z. býva upozornenie a výchovným opatrením v zmysle zákona č. 36/2005 Z.z. dohľad. V prípade odhalenia prípadu závažného zanedbávania zdravého psychického vývoja dieťaťa môže situácia vyústiť až do umiestnenia dieťaťa do náhradnej starostlivosti.“