Prehľad povinného očkovania detí a dospelých: Kedy a aké?
Očkovací kalendár od januára 2014

Prečo sa očkuje?
Aké vakcíny?
.jpg)
Očkovací kalendár
- Deti po narodení
Vo veku 3. až 4. mesiacov dieťaťa je povinná 1. dávka základného očkovania proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a vírusovej hepatitíde- žltačke typu B, ako aj proti hemofilovým invazívnym infekciám, detskej obrne a pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Druhú očkovaciu dávku treba potom aplikovať od 5. do 6. mesiaca veku a tretiu dávku od 11. do 12 mesiaca veku dieťaťa.
- Preočkovanie
Na prvé preočkovanie je potrebné ísť v 6. roku a potom v v 13. roku života dieťaťa. Od 15. mesiaca veku a najneskôr do 18. mesiaca života treba dať dieťa povinne zaočkovať proti osýpkam mumpsu a rubeole. Preočkovanie proti týmto chorobám treba absolvovať v 11. roku života dieťaťa.
- Dospelí
Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa ďalej vykonáva každých 15 rokov a prvé sa odporúča vo veku 30 rokov. Pri presiahnutí odporučeného intervalu sa preočkovanie vykoná vždy len jednou dávkou, pokiaľ je v zdravotnej dokumentácii pacienta zdokumentované základné očkovanie tromi dávkami očkovacej látky proti tetanu. Základné očkovanie dospelých proti tetanu a záškrtu tromi dávkami sa vykoná len v prípade, že nie je dôveryhodná dokumentácia základného očkovania z minulosti.
Stanovisko odborníkov
Prezídiá Slovenskej lekárskej spoločnosti a Slovenskej lekárskej komory vydali stanovisko k súčasnej situácii v povinnom očkovaní na Slovensku.
Vyjadrujú v ňom nesúhlas s nepravdivými informáciami, ktoré zavádzajú verejnosť a znevažujú vedecky dokázaný prínos očkovania, čo vedie k strachu z očkovania a jeho odmietnutiu. Podľa tohto stanoviska patrí očkovanie k najdôležitejším výdobytkom modernej medicíny a jeho zásluhou významne klesol výskyt infekčných ochorení. Zabraňuje vzniku a šíreniu ochorení, ktoré môžu viesť k vážnym komplikáciám s trvalými následkami až k smrti.
Očkovacie látky sú účinné a bezpečné a závažné nežiaduce účinky sú po očkovaní mimoriadne zriedkavé. Lekárske spoločnosti zároveň podporili stanovisko etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR z konca minulého roka.
Podľa komisie by obmedzovanie národného programu povinného očkovania predstavovalo nebezpečenstvo pre zdravie a životy najmä detí, mladistvým a osôb, ktoré z medicínskych alebo iných závažných dôvodov nemohli byť doteraz zaočkované. Očkovania sú zo zákona povinné, a preto, ak rodičia nedajú svoje dieťa zaočkovať hrozí im pokuta 331 eur.